Něco málo o hubnutí

Co můžete udělat pro své zdraví – jak správně zhubnout.

Když se pokoušíte zhubnout , máte jasný cíl, víte, co máte dělat a jste odhodlaní vydržet. Jenže pak se něco stane a vy svůj režim porušíte. Následné výčitky, že jste slaboch a že nemá cenu se snažit, vás hodí do starých kolejí. Tak se může stát, že nejen že nezhubnete, ale i následně přiberete. A tak se o to pokusíte znovu a znovu, a se stejnými chybami se dál budete motat v bludném kruhu neúspěšných diet.

Pokud chcete opravdu zhubnout a hlavně si váhu udržet, mám pro vás několik rad:

1. MĚJTE MOTIVACI – správnou motivaci, jako např. chci se cítit lépe v plavkách. Správnou motivací rozhodně není předpoklad, že pokud budete štíhlejší, bude vás jiná osoba více milovat. Pokud chcete něco dělat, dělejte to pro sebe, ne pro druhé a ne z popudu druhých.

2. STANOVTE SI REÁLNÉ CÍLE – nemusí jít jen o počet kilogramů. Cílem může být i omezení vašich špatných návyků (např. mlsání u televize). Ale pozor- cíl musí být reálný, tak abyste byli schopni jej uskutečnit nebo pravidelně a dlouhodobě realizovat. V případě mlsání u televize, na kterém jste závislí je nereálným cílem si mlsání zakázat, budete totiž nespokojení, bude vám něco chybět a zanedlouho zase začnete mlsat, tentokrát s pocitem viny. Reálným cílem je náhrada potraviny nebo jiná činnost u televize.

3. JEZTE CO VÁM CHUTNÁ , DĚLEJTE CO MÁTE RÁDI A NEBO VÁM NEVADÍ. Dlouhodobě nedokážete držet dietu složenou z jídel, která vám nechutnají. Mnozí z vás jsou ochotni toto vydržet, protože chtějí zhubnout. Ale co se stane, až zhubnete? Oddechnete si – konečně mohu jíst, co chci. A ejhle, je tu jo-jo efekt. Proto je velmi důležité, když se už musíte nějak omezit, aby omezení nebylo pro vás nepříjemné. Upravte si svoje oblíbená jídla do „dietně“ akceptovatelné podoby. Budete jíst to co vám chutná a dokážete svůj jídelníček dodržovat bez pocitu, že jste ošizeni.

4. HÝBEJTE SE. Všichni vám budou říkat, že pohyb je při hubnutí nutnost. Bohužel mají pravdu. Tuk co máte na břiše, hýždích, stehnech je zásobárna energie na horší časy. A svaly jsou fabrikou, která ji spotřebovává. Čím více máte svalů a čím více je používáte, tím více energie je spotřebováváno na jejich činnost. Lépe se hubne, postava je hezčí, pevnější. Dalším pozitivem je, že můžete více jíst – protože čím větší je výdej, tím větší může být příjem. Pozor, pokud nejste zvyklí se hýbat a cvičení vám je odporné, bude tomu i nadále. O to víc zde platí bod 2. a 3. – dělat to, co vám nejméně vadí a klást si proveditelné cíle.

5. a poslední bod. AKCEPTUJTE, ŽE JDE O BĚH NA DLOUHOU TRAŤ. Je potřeba si vytvořit plán, co bude až zhubnete, jak si váhu udržet a znovu nepřibrat. Pokud se vám podaří půl roku až rok mít stejnou váhu, lze říci, že vy i vaše tělo přijalo změnu životního režimu a že je to změna správná.

Ať si vyberete jakýkoli způsob hubnutí, přeji vám úspěch a dobrý pocit, že jste dokázali to, co jste si předsevzali.

PharmDr. Alena Vajová