Jak na sluníčko
Slunce potřebujeme – zlepšuje náladu, působí antidepresivně a je důležité pro syntézu vitamínu D. Ale v rozumných mezích. Pokud pobyt na slunci přeženeme, následky známe. Říkáme, že jsme spálení od sluníčka (sluneční erytém) nebo, že nám vyskočila sluneční alergie (fotodermatitidu). Přemíra slunečního záření může z dlouhodobého hlediska vést ke vzniku hnědých pigmentových skvrn na pleti , urychluje stárnutí pleti a tvorbu vrásek a v nejhorším případě může vést až k rozvoji rakoviny kůže.
Sluneční záření, které dopadá na zem má několika složek. Na kůži se nejvíce projevují účinky UVA a UVB záření.
Bronzové opálení, ale i spáleniny od sluníčka má na svědomí UVB záření. UVA záření, které proniká hlouběji do kůže, urychluje její stárnutí a může způsobovat tzv. sluneční alergie či pigmentové skvrny. Bohužel za rozvoj rakoviny kůže mohou oba typy UV záření, proto je tak důležité používat kvalitní ochranné prostředky, které ochrání kůži před UVA i UVB.
Pokud už budete venku na slunci, je dobré o UV záření vědět pár drobností.
Hodnota UV záření dosahuje maxima kolem poledne a roste s nadmořskou výškou o 15% každých 1000 výškových metrů. Mraky sice snižují průchod UV záření o 10%, ale beránky působí paradoxně jako zrcátka a UV záření odrážejí. Stejně jako sníh, který odráží 80% a písek 25% záření. Ani voda UV záření nezastaví – až 50% UV záření proniká do tří metrové hloubky .
Z toho jasně vyplývá, že spálit se můžete nejen v létě u moře, ale i v zimě na horách.
Proto pravidla správného slunění platí s troškou obměn v kteroukoliv roční dobu:
V době největšího slunečního žáru se pobytu na slunci vyhýbejte.
Obecně platí, že nevhodný je pobyt na slunci od 11 do 15 hodin.
Děti do tří let nevystavujte přímému slunci
Pokud na sluníčku z nějakého důvodu být musí, dbejte na jejich ochranu – oblečení společně s vhodným ochranným krémem představuje ten nejefektivnější způsob.
Pokud se koupou, pak je po koupání osušte a znovu pečlivě namažte ochranným přípravkem pro děti.
Tento postup by měli dodržovat i dospělí, zvláště pokud mají se sluněním problémy.
Chraňte se oblečením, kloboukem a slunečními brýlemi s UV filtrem
Oblečení nás může před UV zářením částečně ochránit.(Pro zajímavost, tato schopnost ochrany je kvalifikována pomocí UPF – poměr radiace zdroje k radiaci pod textilií).
Obecně platí, že tenčí materiály a méně husté tkaniny mají menší ochranou schopnost, stejně jako přírodní materiály (např. nesepraná bělená bavlna). Tmavší barvy více absorbují UV záření. Pokud máte oblečení obtažené či mokré, jeho ochranná schopnost je snížená.
Aplikujte kvalitní ochranné prostředky (sunscreeny) v dostatečném množství
„Dvě vrstvy jsou lepší než jedna.“
- Aplikovat 30 min před sluněním
- Množství ochranného prostředku, kterým byste se měli natřít odpovídá 2mg/cm2 kůže = u dospělého 35g přípravku = „malý panák“.
- Při koupání, otírání ručníkem, pocení a jiných aktivitách je potřeba aplikaci prostředku opakovat.
Pokud už se spálíte, pečlivě kůži ošetřujte, protože spálenina je jako každá rána náchylná k infekci. Pokožku zchlaďte, dobře promazávejte – ideální jsou přípravky s panthenolem. Pokud vás to bude hodně bolet, klidně můžete užít lék proti bolesti, při svědění lze aplikovat např. Fenistil gel. Ten lze úspěšně využít i v případě „sluneční alergie“ na zklidnění svědivé vyrážky. V obou případech se ale vyhýbejte pobytu na slunci, dokud se pokožka nezahojí.
Vždy je ale vhodnější prevence, takže při balení na dovolenou nezapomeňte na kvalitní opalovací krém.
Léto bez spálenin přeje PharmDr. Alena Vajová