Sunscreeny – který je ten správný?

Sunscreeny – nevhodně označované jako opalovací přípravky, jsou ochrannými prostředky proti škodlivému slunečnímu záření (UV záření).

Základní dělení je podle účinné složky, která je v nich obsažena a která je tím „chrabrým rytířem“ chránícím naši kůži. A na základě tohoto dělení rozeznáváme chemické a fyzikální suscreeny.

Chemické sunscreeny:

  • Jsou daleko běžnější, vyrábí se jako krémy, mléka, gely, oleje či spreje
  • Jejich účinek spočívá v absorpci záření. Základem je chemická látky, která je po vstřebání do kůže schopna pohltit UV záření, které kůží prostupuje. Takto eliminované záření pak nemůže poškozovat okolní buňky, což je to, co potřebujeme.

Co naopak je nevýhodou, je postupné snižování účinnosti sunscreenu, protože

při absorpci záření dochází k „znehodnocení“ účinné složky a tím ke snížení jejího množství v kůži. Rizikový může být i „odpad“, který přitom vzniká a u citlivých jedinců může vyvolat kožní obtíže.

  • Výhodou je to, že tyto přípravky mohou být vyrobeny s vysokým ochranným faktorem (až 50+), velmi snadno se roztírají a po rozetření jsou v podstatě neviditelné.

Fyzikální sunscreeny

 

  • Nepůsobí v kůži, ale na kůži a UV záření rozptylují (můžete si to představit, jakože jste obaleni alobalem).
  • Fyzikální sunscreemy obsahuji velmi jemné částečky, tzv. mikropigmenty (zase pro představu – je to jako velmi jemný tekutý pudr). Tyto částečky se vlivem UV záření nemění a nehrozí zde vznik nežádoucího „odpadu“ Proto jsou doporučovány dětem a atopikům.
  • Mínusem je to, že z technologických důvodů je lze vyrobit jen s ochranným faktorem maximálně 30. Nelze je vyrobit jako mléko či sprej.
  • Po aplikaci zůstává na kůži lehce pudrovité zabarvení kůže. To ale berte jako výhodu – krásně vidíte, kde jste se již správně namazali.

Co je to chranný faktor?

Pokud si vybíráte ochranný přípravek vždy na obalu najdete označení SPF.

SPF (sun protective factor) neboli ochranný faktor je číslo, které mám charakterizuje ochrannou schopnost daného přípravku vůči UVB záření. Přibližně znamená násobky doby bezpečného pobytu na slunci po aplikaci daného ochranného prostředku (př. Pokud mohu být bezpečně na slunci 10 minut, potom po aplikaci přípravku s SPF 20 se mi doba prodlouží na 20x10min=200 minut). Čím je SPF vyšší, tím vyšší je ochranná schopnost přípravku.

Výběr správného přípravku se správným SPF závisí především na tom, kde se budete pohybovat (lokalita) a jak snášíte pobyt na slunci (váš fototyp). U dětí by měl být vždy použit vyšší ochranný faktor. V tabulce jsou uvedeny orientační doporučené hodnoty SPF (čísla I.,II,III, IV – označují fototypy,viz.níže)

 

Děti I II III IV
Střední Evropa 30 50+ 30 20 20
Jižní Evropa 50+ 50+ 50+ 30 20
Tropy 50+ 50+ 50+ 30 30

Znuvu opakuji, že hodnota SPF je vždy vyznačena na přípravku a označuje ochranu proti UVB záření.

V případě ochrany před UVA zářením se nepoužívá vyznačení SPF, ale ověřená ochrana proti UVA záření se označuje na obalu symbolem UVA v kroužku. Moje osobní rada – pokud na obalu přípravku tento symbol nenajdete, nekupujte ho. Není tu garantována správná účinnost proti UVA záření.

Důležitá u sunscremů je i odolnost vůči vodě. Zvláště pečliví buďte u přípravků pro děti.

Pokud je výrobek označen za voděodolný (water-resistent), znamená to, že u něj nedochází k výraznému snížení účinku po 40 min koupele. U velmi voděodolných sunscreemů (water-proof) je to 80 minut.

Pozor na tvrzení, která přisuzují přípravkům následující vlastnosti:

  • 100% ochrana před UV zářením (sunblock, sunblocker, úplná ochrana)
  • Stačí 1x denně aplikovat (celodenní ochrana)

Tato tvrzení by neměla být používána a na opravdu kvalitních přípravcích je rozhodně nenajdete.